Óriási botrány robbant ki: sok Visa és MasterCard kártyatulajt átvertek, rengeteg pénzük bánta.

by David
0 comments

Óriási botrány a Visa és MasterCard körül: A kártyatulajdonosok megsarcolva

Az utóbbi időszakban újabb mélyrepülésben van a két legnagyobb bankkártya-társaság, a Visa és a MasterCard. Egy kormányzati jelentés nyomán kiderült, hogy a két cég összesen 167,5 millió dolláros egyezséget kötött egy csoportos per lezárása érdekében. Az ügyészség arra vádolta őket, hogy szándékosan túlzottan magasra állították az ATM-használati díjakat, amely számos kártyatulajdonost sújtott.

A megállapodás részeként a Visa 88,8 millió, míg a MasterCard 78,7 millió dollárt különít el azoknak a fogyasztóknak a kártalanítására, akik 2007 októbere óta független ATM-eken vették igénybe a készpénzfelvételt. Az egyezség még bírósági jóváhagyásra vár, de már most is világos, hogy a perek mögött húzódó problémák évtizedek óta folytatódnak a pénzintézetek és az ügyfelek közötti viszonyban.

Az ügy háttere: Mi vezetett idáig?

A csoportos per 2011-ben indult, miután a fogyasztók panaszt tettek arra hivatkozva, hogy a Visa és a MasterCard iparági szabályai megakadályozták a független ATM-üzemeltetőket abban, hogy alacsonyabb díjakat kínáljanak. Az ügyvédek számára a legfrissebb megállapodás nem kisebb eredmény, mint hogy a kártérítés 30%-át, azaz körülbelül 50 millió dollárt ügyvédi díjként fogják igényelni.

A Visa és a MasterCard mindvégig tagadták, hogy jogsértést követtek el. Ezzel együtt tavaly már más hasonló ügyekben is jelentős összegeket fizettek. A banki ATM-eket használó ügyfelek egy korábbi perben 197,5 millió dolláros kompenzációt kaptak a túlzott díjak miatt, és több bank összesen 66 millió dollárt fizetett ki a felpereseknek.

Felmerülő kérdések és következmények

Az ügy kapcsán sokakat foglalkoztatnak a felmerülő kérdések: Vissza lehet-e hozni a bizalmat a banki szolgáltatások iránt? Hogyan változtatja majd meg ez a kártérítés a kártyatulajdonosok szemszögéből a bankkártyák használatát? A pénzügyi intézmények jövője most még inkább kérdésessé vált.

A magyar fogyasztók körében egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ugyanakkor a kártyás tranzakciók körüli botrány és a banki szolgáltatásokban tapasztalható bizalomhiány komoly következményekkel járhat. Az állami antivírus-program és a fogyasztóvédelmi intézkedések szükségessége megkérdőjelezhetetlen a pénzügyi szektor jövője szempontjából.

A Visa emellett más trösztellenes perekben is érintett, így az amerikai igazságügyi minisztérium például tegnap a cég monopolizációs gyakorlatát is megkérdőjelezte az amerikai bankkártyapiacon.

Ezek az események egy újabb figyelmeztetést jelentenek a pénzügyi világ számára: a fogyasztók egyre jobban tudatában vannak jogi lehetőségeiknek. Az ATM-használati díjak és az ezekkel kapcsolatos sporoló vádak újra megkérdőjelezik a bankkártyás tranzakciók előnyeit, illetve a bankok szerepét a piacon.

A jövő tehát egyelőre bizonytalan, de az biztos, hogy a pénzügyi intézményeknek figyelemmel kell kísérniük a változásokat, vagy éppen ellenkezőleg, el kell érniük a felhasználók bizalmát – ami nem lesz könnyű feladat a botrányos háttér után.

Forrás: www.penzcentrum.hu/hitel/20251222/oriasi-botrany-robbant-rengeteg-visa-es-mastercard-kartyatulajt-vertek-at-titokban-sok-penzuk-banta-1190803

You may also like

Leave a Comment

© 2025 – Minden jog fenntartva. Tervezte és fejlesztette Pénz Vár

 

A pénzügyi és kriptohírek célja a tájékoztatás, nem a befektetésre ösztönzés. Ne vegye őket befektetési tanácsnak!